LONDON-PARIS Rider List 2017

Rider Number First Name Surname Official Team / Group Category Nationality
1 Magnus Backstedt Master Male Swedish
3 Richard Smith Grand Master Male British
5 Mike Donohue  HCCC 2 Master Male British
7 Sven Thiele Grand Master Male South African
9 Richard Gambling HotChillee Ride Captain Ride Captain British
10 David Bryant HotChillee Ride Captain Ride Captain Australian
11 David Kirkby HotChillee Ride Captain Ride Captain Australian
12 Todd Hooper HotChillee Ride Captain Ride Captain British
14 Juliette Clark HotChillee Ride Captain Ride Captain British
15 Ian Lobley HotChillee Ride Captain Ride Captain British
16 Daniel Lawrence HotChillee Ride Captain Ride Captain Australian
17 Daniel Kogan HotChillee Ride Captain Ride Captain British
18 Gareth Wilson HotChillee Ride Captain Ride Captain British
19 John Sadler HotChillee Ride Captain Ride Captain British
21 Ian Holmes HotChillee Ride Captain Ride Captain British
22 David Sidgwick HotChillee Ride Captain Ride Captain British
24 Jack Kirkby HotChillee Ride Captain Ride Captain Australian
25 Eddy Lewis HotChillee Ride Captain Ride Captain British
56 Graham Nicholson Grand Grand Master Male British
77 Paul Hartigan Grand Master Male British
100 Nicholas Archer DHL 1 Master Male British
103 Sam Baxter Tsunami Axis Amateur Male British
104 Simon Baynes EDF 1 Grand Master Male British
105 Rossouw Bekker Team Bäckstedt HotChillee Under 23 Male South African
106 Andy Bond OTE Grand Master Male British
107 Christopher Boon Cervélo 1 Grand Master Male British
108 Logan Breed Hogan Lovells Master Male American
109 Tim Edwins Team JCA/AF 1 Master Male British
102 Francis Cade Amateur Male British
110 Richard Connor Cervélo 1 Master Male British
111 Adrian Cowles Grand Master Male English
112 Jeff Crosby Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male Canadian
113 Sefi Dakar Master Male British
114 Brett Dawson Grand Master Male South African
115 Peter Denton Maserati Grand Master Male British
116 Dan Dowding Master Male British
117 Neil Dunn Amateur Male British
118 John Emberson Grand Master Male British
119 Stuart Forrest Maserati Master Male British
120 Adam Foster Master Male British
121 Carlos Gomez Master Male Colombian
122 Nicholas Haddow Team Norton Rose Fulbright Amateur Male Canadian
123 Matt Harrison OTE Amateur Male British
124 Jeremy Honor Team JCA/AF 1 Master Male British
125 James Houseman Amateur Male British
127 Togo Keynes Master Male UK/SA
128 Rocco King Team Bäckstedt HotChillee Under 23 Male South African
129 Juan Martinez Grand Master Male Colombian
130 Jon Masters Grand Master Male British
131 Camilo Mcallister Master Male Colombian
132 Sean Molyneux Maserati Master Male English
133 Benjamin Moody Team Bäckstedt HotChillee Under 23 Male British
134 Dimitri Nicolaides Amateur Male South African
135 Cahir O’Higgins Master Male Irish
136 Pedro Pelosini Amateur Male Brazilian
137 Stuart Percival DHL 1 Amateur Male British
138 Eduardo Rocha Filho Amateur Male Brazilian
139 John Sawyer Grand Master Male English
140 JOHN SEVERN Tullet Prebon 1 Amateur Male British
141 Andrew Stringer Master Male British
142 Frank Tarbox Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male Canadian
143 Keith Thompson  HCCC 1 Master Male Scottish
144 David Weller DHL 1 Master Male British
145 Tom Williams DHL 1 Amateur Male British
146 Simon Woodward DHL 2 Master Male British
201 Kim Bainbridge Grand Master Female British
202 Moik Moshe Barmack IL 1 Master Male Israeli
203 Joe Beer ADV2K/Ronald McDonalds House Grand Master Male British
204 Gavin Bennett Master Male British
205 Paul Berman Grand Master Male British
206 Mary Breed Hogan Lovells 1 Master Female American
207 David Brereton Grand Grand Master Male ENGLISH
208 Keith Bridges Grand Grand Master Male British
209 Paul Bromley Tullet Prebon 1 Amateur Male ENGLISH
210 Nathaniel Cameron Amateur Male American
211 James Carrannante  HCCC 1 Master Male British
212 Graham Cherrill  HCCC 1 Master Male English
213 Neil Clarkson Grand Master Male British
214 Francis Clough ADV2K/Ronald McDonalds House Amateur Male British
215 Olivier Cogne Tullet Prebon 2 Grand Master Male French
216 Steven Cohen Hogan Lovells 1 Grand Master Male American
217 Fred Crouzier Tullet Prebon 2 Master Male French
218 Mark Danzey SMBC 1 Amateur Male British
219 Philippe de Courrèges Malborough Partners Amateur Male French
220 Arelis Diaz Master Female Dominican
221 Conor Dolan SMBC 1 Amateur Male Irish
222 Marcus Edwards ADV2K/Ronald McDonalds House Grand Master Male British
223 Josh Elboim Master Male US/UK
224 Isabel Ellis Team Bäckstedt HotChillee Under 23 Female British
225 Iftach Enav IL 3 Master Male Israeli
226 Mark Ennis SMBC 1 Amateur Male Irish
227 Randall Fickel Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male American
228 Alicardo Figueira Amateur Male Brazilian
229 Carla Gilbey Master Female British
230 Richard Gordon Tsunami Axis Master Male British
231 Nick Harmon Grand Master Male British
232 David Harrison  HCCC 1 Master Male Australian
233 Rami Hazan IL 1 Grand Master Male Israeli
234 Steve Hobson Master Male British
235 Leonardo Jallad Master Male Brazilian
236 Ollie Janes DHL 2 Amateur Male British
237 Gerard Kendall II Master Male American
238 Gilad Kovo IL 1 Grand Master Male Israeli
239 David Langmead Grand Master Male British
240 Andy Leatherbarrow Tullet Prebon 2 Amateur Male English
241 Brett Lewis Master Male British
242 Shaun Loneon Amateur Male South African
243 Duncan Macaulay Grand Master Male British
244 Dan Matthews SMBC 1 Amateur Male British
245 Scott McCord Kingdom Gas Amateur Male British
246 William McCord Kingdom Gas Grand Master Male British
247 Raz Mor IL 2 Grand Master Male Israeli
248 Richard Munro Grand Master Male British
249 Stephen Murphy Grand Master Male Irish
250 David Nicoll Kingdom Gas Master Male British
251 Kacey O’Driscoll Amateur Female Irish
252 Timothy O’Sullivan Amateur Male Irish
253 Kenneth Owen EDF 1 Grand Master Male British
254 Stephen Parr ADV2K/Ronald McDonalds House Grand Master Male British
255 Rob Price Tsunami Axis Grand Master Male Welsh
256 Michael Ravenhill Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male Canadian
257 Giovanna Rossi Amateur Female Brazilian
258 Annalisa Sarasini Master Female Italian
259 Andrew Saunders  HCCC 2 Grand Master Male British
260 Hagit Seibi IL 1 Master Female Israeli
261 Amit Shalev IL 2 Master Male Israeli
262 Robin Smith Grand Master Male British
263 Benjamin Strong Master Male American
264 Ray Strong Master Male American
265 Ian Tipping Grand Master Male British
266 Andy Tomkins  HCCC 2 Grand Master Male British
267 Adrian Turner Grand Master Male English
268 Weber Ursi Grand Master Male Brazilian
269 Jim Weaver Master Male British
270 Doug Wilson Kingdom Gas Grand Master Male British
271 Armin Zahner Grand Master Male German
301 Robert Adams Master Male American
302 Nick Apetroaie Master Male British
303 Neil Austen Master Male South African
304 Stuart Barker Grand Master Male British
305 Anthony Barrett ADV2K/Ronald McDonalds House Amateur Male British
306 Michael Barrett ADV2K/Ronald McDonalds House Amateur Male British
307 Nick Barrett Master Male British
308 Roun Barry Grand Master Male Irish
309 Noel Bartram Grand Grand Master Male British
310 Daniel Belshaw Amateur Male British
311 Tony Berry Master Male British
312 Chris Boas MINT Master Male British
313 Edson Bortoletto Machado Master Male Brazilian
314 Sarah Bower Grand Master Female British
315 Martyn Brocklesby EDF 1 Grand Master Male British
316 Christopher Brown Grand Master Male British
317 Julian Bury UK Youth Master Male British
318 Thomas Callaway Tsunami Axis Amateur Male British
319 Mark Chalmers Master Male British
320 Ilan Charcon IL 3 Grand Master Male Israeli
321 Matthew Chaskalson Grand Master Male South African
322 Adolfo Amador Cisneros Diaz Grand Grand Master Male Cuban
323 Daniel Coleing Amateur Male British
324 Leann Crosby Team Norton Rose Fulbright Master Female Canadian
325 John Donnelly Master Male South African
326 Alex Dowding Master Male British
327 Max Eagle ADV2K/Ronald McDonalds House Under 23 Male British
328 Steven Fenn ADV2K/Ronald McDonalds House Grand Master Male British
329 Rod Freeman Hogan Lovells Grand Master Male Australian/British
330 Keith Geere Grand Grand Master Male British
331 Brett Golledge MINT Master Male British
332 Warren Gorrell Hogan Lovells 1 Grand Grand Master Male American
333 David Gray Grand Grand Master Male British
334 Oli Greatbatch Amateur Male British
335 Peter Hammond Grand Master Male British
336 Will Hannaford Amateur Male British
337 Jean-Luc Harnay Grand Master Male Irish
338 James Head Grand Master Male American
339 William Hess Grand Master Male American
340 Glen Hettinger Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male American
341 Mark Hudson Master Male British
342 Dan Innes UK Youth Master Male British
343 Michael Jamieson Master Male Australian
344 Paul Killoughery Grand Master Male British
345 Bruce Kindall Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male American
26 Martin Markowski HotChillee Ride Captain Ride Captain British
347 Andrius Kontrimas Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male American
348 David Leibowitz Grand Master Male South African
27 Rachel Przybylski HotChillee Ride Captain Ride Captain British
350 William Lovett Tullet Prebon 1 Amateur Male British
351 Thomas Mahoney Team Norton Rose Fulbright Grand Grand Master Male American
352 David Manson Master Male British
353 Neil Marsh Tullet Prebon 2 Master Male British
354 Russell Marsh MINT Master Male British
355 Terrence Matthews MINT Master Male Dutch
356 Iain McDougall UK Youth Master Male Australian
357 Scott McLauchlan Team JCA/AF Amateur Male British
358 R Bruce McLean Hogan Lovells 1 Grand Grand Master Male American
359 Hamish Moline Master Male Australian
360 Tim Morton Grand Master Male British
361 Alan Munday Grand Grand Master Male British
362 Michael Nahon Grand Master Male South African
363 Efraim Naimer IL 2 Grand Master Male Israeli
364 Simon New Master Male British
365 Patrick O Donnell Master Male IRISH
366 Lindsay Parry Grand Master Male British
367 Neil Pellowe Amateur Male British
368 Jim Pendergast Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male Canadian
369 Randy Pierce Grand Master Male American
370 Douglas Plunkett Grand Master Male British
371 Alessandro Rabbiosi Master Male Italian
372 Michen Reddy Master Male South African
373 Tim Reeve Grand Master Male British
374 Matthew Ryan-Gill Master Male British
375 Kevin Ryder Grand Master Male South African
376 Jacqueline Sabga Master Female Trinidad and Tobago
377 Nigel Sambrook DHL 2 Master Male British
378 Michael Savage Grand Master Male British
379 Mark Scherzer Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male Canadian
380 Alan Scully Master Male South African
381 Ben Sibthorpe Master Male British
382 Rick Skeith Team Norton Rose Fulbright Grand Grand Master Male Canadian
383 Tom Smart Team JCA/AF Amateur Male British
384 Anthony Spicer Grand Master Male British
385 Cherise Stauble Grand Master Female Trinidad and Tobago
386 Alan Steele Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male Canadian
387 Mark Thelwell Grand Master Male British
388 Rowland Thomas Grand Master Male British
389 Tony Timmins Team JCA/AF Grand Master Male British
390 Simon Underwood Cervélo 2 Master Male British
391 Tom Valentine Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male Canadian
392 Stephen Vaslet EDF 1 Grand Master Male British
393 Drew Vince Tsunami Axis Amateur Male British
394 Andrew Walsh Master Male Australian
395 Kyle Weaver Master Male American
396 Iain White  HCCC 2 Grand Master Male British
397 Phil Whitfield Tsunami Axis Grand Grand Master Male British
398 Richard Whiting Grand Master Male British
399 Huw Willliams UK Youth Master Male British
410 Tom Absalom Team JCA/AF Master Male British
411 William Allen Malborough Partners Master Male British
412 Nigel Barnes Grand Master Male British
413 Neil Barnett Grand Master Male British
414 Paul Barnett EDF 4 Amateur Male British
415 Nicholas Belcher Tsunami Axis Amateur Male British
416 Kay Billinghurst EDF 4 Grand Master Female English
417 Mark Billinghurst EDF 4 Grand Master Male English
418 Duncan Blood Master Male British
419 Mark Braganza SMBC 2 Master Male British
420 Philip Brown EDF 3 Master Male British
421 Richard Butterfield Grand Grand Master Male British
422 Tony Camilleri Grand Master Male British
423 Anthony Clough ADV2K/Ronald McDonalds House Grand Grand Master Male British
424 Dean Cocklin Team JCA/AF Master Male British
425 Michael Conner Grand Grand Master Male British
426 Susan Conner Grand Master Female British
427 James Coombs Team JCA/AF Master Male British
428 Tim Coxon Team JCA/AF Amateur Male British
429 Hans Daugaard-Hansen Master Male Danish
430 Malcolm Davidson Grand Master Male British
431 Gary Duffin Team JCA/AF Grand Master Male British
432 Jayne Eardley EDF 3 Master Female British
433 Ziv Erez IL 3 Grand Master Male Israeli
434 James Feeney Team JCA/AF Master Male British
435 Matthew Felwick Hogan Lovells 2 Master Male British
436 Ross Fittall Tsunami Axis Amateur Male British
437 Carlos Fleury Master Male French
438 Anthony Flynn Grand Grand Master Male British
439 walter formiconi BGC Grand Master Male Italian
440 Henry Foster Team JCA/AF Under 23 Male British
441 Ian Foster Team JCA/AF Grand Master Male British
442 Avner Gal IL 2 Grand Master Male Israeli
443 Hazel Gambling Master Female British
444 Terence Goodlace Grand Master Male British/South African
445 Shelley Grahmann Team Norton Rose Fulbright Amateur Female American
446 Sarah Guignard Master Female British
447 Jonathan Guise Malborough Partners Master Male British
448 Graham Hadfield EDF 3 Master Male British
449 Dawn Harris-Slabber Amateur Female South African
450 Nicholas Hillier EDF 2 Grand Master Male British
451 Kate Holden Master Female British
452 Christopher Houseman Grand Master Male British
453 Mark Howard Grand Master Male British
454 Andrew Jackson ADV2K/Ronald McDonalds House Amateur Male British
455 Sarah John Tullet Prebon 1 Amateur Female British
456 Robert Johnstone Grand Master Male British
457 Matthew Kenna Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male Canadian
458 Stewart Kenny Grand Grand Master Male Irish
459 Robert Leeming Malborough Partners Amateur Male British
460 Sean Lynch EDF 2 Master Male British
461 Paul Marshall Amateur Male English
462 Keith Martin Grand Master Male British
463 Shane McCann Master Male Australian
464 Sean McMaster Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male Canadian
465 Deborah McMenamin Grand Master Female British
466 Mark Miller Team Norton Rose Fulbright Grand Master Male American
467 Caireen Mitchell Master Female British
468 Alison Morton Grand Master Female British
469 Adrian Mulleady Grand Grand Master Male British
470 John Mullee EDF 3 Master Male British
471 Jason Oak Tsunami Axis Amateur Male British
472 Brian Palmer Grand Grand Master Male Scottish
473 Joe Plank SMBC 2 Amateur Male British
474 Simon Price DHL 3 Master Male British
29 David Thomas HotChillee Ride Captain Ride Captain British
476 Richard Quantrell Grand Master Male British
477 Dan Ramsay Master Male British
478 Ermanno Rapone BGC Master Male Italian
479 Andy Sands ADV2K/Ronald McDonalds House Grand Master Male British
480 Kate Savage Amateur Female British
481 Shaun Slabber Amateur Male South African
482 Lyndon Smith Team JCA/AF Grand Master Male British
483 Piotr Sochocki Amateur Male Polish
484 Allison Thomas Grand Master Female British
485 Jane Virtue Team Norton Rose Fulbright Grand Master Female Canadian
486 Chris Winward Grand Master Male British
487 Sarah Winward Amateur Female British
488 Offer Yarkoni IL 3 Grand Master Male Israeli
500 Susan Bond OTE Grand Master Female British
501 Darren Bradshaw Grand Master Male British
502 Mike Breslin DHL 3 Grand Master Male Irish
503 Mark Cawthorne Tsunami Axis Grand Master Male British
504 Martin Chakraborty Hogan Lovells 2 Grand Master Male German
505 Rachael Colley Master Female British
506 John Fallon Master Male British
507 Sergio Fonseca Grand Master Male Brazilian
508 Dave Friend Grand Grand Master Male British
509 Kelly George Master Female British
510 Alan Gilpin Master Male British
511 Steve Gotobed Cervélo 1 Master Male British
512 David Griffiths Grand Grand Master Male British
513 Lisa Hall Master Female British
514 Dominic Halum Master Male Philippines
515 Rosie Haslem Tsunami Axis Amateur Female British
516 Tim James Malborough Partners Amateur Male British
517 Unni Jerndal Grand Master Female Swedish
518 Ulf Johansson Grand Master Male Swedish
519 Paul Knight Master Male British
520 Sandra Langmead Grand Master Female British
521 Cath Leith Grand Master Female British
522 Yu Liu Amateur Female China
33 Stephen Niblett HotChillee Ride Captain Ride Captain British
524 Jon Luing DHL 3 Master Male British
525 Dan McClure Team Norton Rose Fulbright Grand Grand Master Male American
526 Gunilla Melin Grand Master Female Swedish
527 Rob Moxon Cervélo 2 Amateur Male British
528 Christine Myers (Regan) Tsunami Axis Amateur Female British
529 John O’Sullivan Hogan Lovells 2 Grand Master Male American
530 Shane O’Driscoll SMBC 2 Amateur Male Irish
531 Gerard Pecht Team Norton Rose Fulbright Grand Grand Master Male American
532 Charles Price UK Youth Under 23 Male British
533 Matthew Price UK Youth Master Male British
534 Salvatore Puglia Grand Master Male SouthAfrican/Italian
535 Mike Robertson Grand Master Male British
536 Alan Ross Team Norton Rose Fulbright Master Male Canadian
537 Ronald Sainsbury Grand Grand Master Male British
538 David Salway Grand Grand Master Male British
539 Rustum Shah Hogan Lovells 2 Master Male British
540 Emma Stringer Master Female British
541 Ulf Svensson Grand Master Male Swedish
542 Tim Swales SMBC 2 Amateur Male British
543 Moira Thiele Grand Grand Master Female British
544 Daniele Tondo BGC Master Male Italian
545 Paul Tooley EDF 2 Grand Master Male British
546 Michael Viney BGC Amateur Male British
547 Simon Wallace Grand Master Male Australian
548 Andrew Waring EDF 2 Grand Master Male British
549 Karen Witchalls Plunkett Grand Master Female British
550 Helen Woodward Davies EDF 4 Grand Grand Master Female British
700 Grant Bovey
701 Moritz Brel Cervélo 2
702 Glenn McMenamin Team JCA/AF 1 Master Male British
703 Charlie Raincock Maserati
777 Eugene (Paul) Foley Master Male Irish
3001 Roger Wilson Grand Grand Master Male British
3002 Thomas Wittenberg Grand Master Male American
3004 Jan Wood Grand Master Male British
3005 Jon Wood DHL 2 Master Male British
3006 Martine Yzerman Team Norton Rose Fulbright Master Female Canadian
Enter Now