2018 Rider List | HOTCHILLEE

2018 Rider List

Rider # First Name Last Name Nationality Age Category Team Prologue Seeding
163 Iboroma Akpana NGA Grand Master Males   I
133 Lyndall Alston GBR Females   D
155 Jaco Anderson RSA Grand Master Males   N
126 Kerry Anley GBR Master Females Team Ride C
231 Philippe Armbruster CHE Master Males   H
1 Magnus Bäckstedt SWE Master Males   O
104 Zoe Bäckstedt GBR Under23 Bäckstedt HotChillee Girls E
169 Marco Baggioli ITA Grand Master Males   N
12 Shaun Barrett GBR Grand Master Males   G
182 Roun Barry IRE Grand Master Males   J
193 Garrick Bassey NGA Males   P
153 Allan Bertie SCO Grand Master Males   I
184 Charles Bill CHE Grand Master Males   G
192 Francis Cade GBR Males   P
143 Michael Calvin USA Grand Grand Master Males   F
219 Glenn Carp GBR Master Males   H
205 Claire Carroll GBR Master Females   C
234 Toby Carroll GBR Master Males   K
230 Graham Cherrill GBR Master Males   K
136 Adolfo Amador Cisneros Diaz CUB Grand Grand Master Males   F
14 Juliette Clark GBR   HotChillee Ride Captain  
154 Jonathan Clark GBR Grand Master Males   G
109 Kris Coetzee RSA Males Oryx Stainless 1 P
121 Simon Coetzee RSA   Standard Bank A
202 Rachael Colley GBR Master Females   C
221 Andrew Congleton GBR Master Males   K
118 Michael Cooke GBR Grand Master Males Pedal Active G
207 alyson coulter GBR Master Females   C
151 Ellen Crabtree GBR Grand Master Females   B
246 Matt Daneel RSA   Kelfords  
186 Graham Daniel GBR Grand Master Males   N
183 Benjamin Darck AUS Grand Master Males   I
168 Brett Dawson RSA Grand Master Males   N
209 Candice Dawson RSA Master Females   C
108 Raoul de Jongh RSA Males Kelfords A
173 David Dodds GBR Grand Master Males   N
123 Qaanitah Dollie RSA   Standard Bank A
166 John Driver GBR Grand Master Males   J
110 JP du Plessis RSA Master Males Oryx Stainless 1 O
216 Josh Elboim GBR/USA Master Males   L
189 Innocent Emmanuel NGA Males   P
237 Matisse Etienne NED Master Males   O
222 Ross Ferguson GBR Master Males   L
113 Natie Ferreira RSA Master Males Oryx Stainless 2 L
203 Randi Foster USA Master Females   C
218 Nate Foster USA Master Males   K
247 Guido Fratini RSA Prologue Only   A
102 loyiso fulu RSA Under23 Bäckstedt HotChillee Boys Q
152 Truusje Gamlin GBR Grand Master Females   B
176 Leslie Gilmore GBR Grand Master Males   I
185 Terence Goodlace RSA Grand Master Males   G
223 Trevor Gornall GBR Master Males   O
196 Oli Greatbatch GBR Males   M
115 Michael Guard RSA Master Males Oryx Stainless 2 L
214 Sven Haines GBR Master Males   K
129 Zenab Haji-Ismail GBR Females   D
125 Melanie Harris RSA Master Females Team Ride C
198 Rob Harris GBR Males   M
179 Thys Heyns AUS Grand Master Males   N
191 Matthew Heyns AUS Males   P
180 Peter Hine GBR Grand Master Males   G
239 Jayati Hine GBR Under23   D
229 Mark Holden GBR Master Males   L
132 Charlie Holloway GBR Females   D
21 Ian Holmes GBR   HotChillee Ride Captain  
212 Christopher Howlett GBR Master Males   O
226 Hilton Ingram GBR Master Males   K
204 Tatjana Ivanova DEU Master Females   C
101 Linwill Jansen RSA Under23 Bäckstedt HotChillee Boys Q
190 Preye John Dede NGA Males   P
116 Tobias Kaemmer DEU Master Males Oryx Stainless 2 L
228 Tony Keigher GBR Master Males   O
245 William Keith RSA   Kelfords  
107 Tristan Kelly RSA Males Kelfords A
11 David Kirkby AUS   HotChillee Ride Captain  
139 David Knight GBR Grand Grand Master Males   F
158 Akin Koso-Thomas SEL Grand Master Males   I
217 Peter Lacken NOR Master Males   L
111 Dennis Lamminga RSA Master Males Oryx Stainless 1 O
149 Sandra Langmead GBR Grand Master Females   B
174 David Langmead GBR Grand Master Males   N
16 Daniel Lawrence AUS   HotChillee Ride Captain  
199 Norbert Lukasiewicz POL Males   M
177 Duncan Macaulay GBR Grand Master Males   G
178 Stephen Mahon GBR Grand Master Males   I
112 Justin Maltby RSA Master Males Oryx Stainless 1 O
160 DUNCAN MANNING GBR Grand Master Males   I
197 Alroy Margo RSA Males   H
26 Martin Markowski GBR   HotChillee Ride Captain  
227 Andrew Marks GBR Master Males   K
157 Ian Martin RSA Grand Master Males   N
232 Colin McAlpine GBR Master Males   K
215 Sean McBride GBR Master Males   O
170 Andrew McNaught GBR Grand Master Males   J
206 Heather Megahey GBR Master Females   C
225 Richard Megahey GBR Master Males   O
131 lindi melly RSA Females   D
195 charles melly GBR Males   M
159 Robert Middleton GBR Grand Master Males   I
165 David Mitchell GBR Grand Master Males   I
145 Sandy Montanana DEU Grand Master Females   B
220 Ross Moody RSA/ GBR Master Males   H
135 David Morgan GBR Grand Grand Master Males   F
141 Alan Munday GBR Grand Grand Master Males   F
161 Michael Nash RSA Grand Master Males   N
211 Simon Newstead RSA Master Males   H
137 Graham Nicholson GBR Grand Grand Master Males   F
140 Hans Nilsson GBR Grand Grand Master Males   F
119 Richard Noble GBR Grand Master Males Pedal Active J
124 Nouschka Jana Očenášek RSA Females Team Ride D
213 Justin Paget GBR Master Males   K
106 Ashleigh Parsons RSA Under23 Bäckstedt HotChillee Girls E
122 Sonja Pascoe     Standard Bank A
210 Mark Pattenden GBR Master Males   L
100 Jamie Penfold RSA Under23 Bäckstedt HotChillee Boys Q
236 Craig Pennington GBR Master Males   O
3 Karl Platt DEU Males   P
27 Rachel Przybylski GBR   HotChillee Ride Captain  
146 Elizabeth Quigg-Gilmore GBR Grand Master Females   B
130 Robyn Reilley GBR Females   D
34 Warren Robertson RSA   HotChillee Ride Captain  
120 Barrie Robinson GBR Master Males Pedal Active O
103 Hennie Roux RSA Under23 Bäckstedt HotChillee Boys Q
148 Renata Ruszkiewicz GBR Grand Master Females   B
244 Christoph Sauser CHE     P
201 Mary Shockledge GBR Master Females   C
22 David Sidgwick GBR   HotChillee Ride Captain  
2 Joel Stransky RSA Master Males    
142 John Sulley` GBR Grand Grand Master Males   F
144 Stephanie Sutherland GBR Grand Master Females   B
224 Graeme Swan GBR Master Males   L
238 Joshua Tarling GBR Under23   Q
7 Sven Thiele RSA Grand Master Males   F
134 Moira Thiele GBR Grand Grand Master Females   B
29 David Thomas GBR   HotChillee Ride Captain  
156 Clive Thomson RSA Grand Master Males   J
208 Catherine Troman GBR Master Females   C
114 Antony Turner RSA Master Males Oryx Stainless 2 L
105 Nadia van Niekerk RSA Under23 Bäckstedt HotChillee Girls E
164 mark vardon GBR Grand Master Males   N
235 Robert Vogel DEU Master Males   L
167 Henrik Westerberg DEN Grand Master Males   N
187 Iain White GBR Grand Master Males   I
128 Cherise Willeit RSA Females   D
117 Caroline Willis GBR Grand Master Females Pedal Active B
233 Tony Wilsher GBR Master Males   K
18 Gareth Wilson GBR   HotChillee Ride Captain  
138 Roger Wilson UK Grand Grand Master Males   F
150 Shona Wilson GBR Grand Master Females   B
188 Nick Wood GBR Grand Master Males   G
127 Yolanda Woolaway RSA Masters Female Team Ride C
171 Kevin Woolcomb GBR Grand Master Males   G
147 Rhian Wooldridge GBR Grand Master Females   B
162 Robert Wooldridge GBR Grand Master Males   G
243 Mishka   RSA Master Males   K